telegram940 سلام کپی رایت؟ | اخبار روز
باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
خانه » جامعه » سلام کپی رایت؟
سلام کپی رایت؟

سلام کپی رایت؟

1391-01-29-15

قضایی/ پس از مدت‌ها سرانجام موضوع پيوستن ايران به معاهده برن موسوم به كپي‌رايت به هيئت دولت فرستاده شد.

به گزارش اوج نیوز،اين لايحه پس از بررسي‌ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در ماههای گذشته  به دولت تحويل داده شده تا شايد ايران كه عضو هيچ كنوانسيوني مربوط به قانون كپي‌رايت نبوده به اين معاهده بپيوندد.

اين قانون در صورت پيوستن ايران به معاهده برن نخستين قانون كپي‌رايت در كشور خواهد بود كه براي حمايت از مالكيت هنري و ادبي پديد مي‌آيد.

 

لزوم پيوستن به معاهده برن از منظر اسلامي

اسلام ديني است كه در معارف اسلامي آن براي آرزوي انجام جهاد و آرزوهاي مثبت اين‌چنيني نيز پاداش قرار داده است بر اين اساس اين دين مبين به مالكيت معنوي و حقوق و قواعدي كه خرج از عالم مادي باشد نيز برنامه داشته و به اخلاق‌مداري توصيه كرده است. طبيعي است كه چنين ديني موافق حفظ حقوق قانوني پديدآوردنده آثار براي خود او باشد. با اين مقدمه نظر كارشناسان را درباره پيوستن ايران به معاهده برن جويا شديم.

به نظر من پيوستن به معاهده برن اولا یک مشکل پرستیژی برای ایران دارد .به هر حال ما یک کشوری هستیم، که معتقدیم که حکومتی مبتنی بر اخلاق و اسلام هستیم و حق دیگران را و حق الناس را رعایت می‌کنیم و می‌دانیم که حق الناس در خیلی جاها قابل گذشت، نیست.

ايوبي با اشاره به اين مطلب به حمايت مي‌گويد: خداوند از حق خودش می گذرد اما از حق الناس نمی گذرد بنابر این چنان چه یک جریانی در دنیا به وجود امده که می‌خواهد حقوق مردم پاسداری کند ما بگوییم عضو آن نیستیم و بگوییم سرقت ادبی را جایز نمی‌دونیم و کپی رایت را به رسمیت می‌شناسیم این موضوع برای ما خیلی برازنده ایست و با اساس و ادعا‌هایی که در عرصه اخلاق داریم تطبيق بيشتري دارد.

 

همه کشورهای مهم سالیان سال است که این قرار داد كپي‌رايت را امضا کرده‌اند، اگر چه پایه گزار قانون کپی رایت انگلیسی‌ها هستند اما فرانسوی‌ها این قانون را به شكل معنوی تکمیل کرده‌اند.

ايوبي يكي از فعالان حوزه فرهنگي حقوقي كشور با اشاره به اين موضوع به حمايت مي‌گويد: درباره قانون كپي‌رايت دو بحث مطرح است يكي حمایت از سرمایه گزاران و کسانی که اثر را خلق کرده‌اند و ديگري هم حق معنوی است.

وي در توضيح مورد دوم مي‌گويد: رعايت حق معنوي به معنی این که اثری که خلق شده فارغ از زمينه كاري اين و اينكه اثر موجود  کتاب، مقاله، اثر هنری، نقاشی و يا فیلم يا هر مورد ديگر هنري باشد بخشی از وجود خالق وافریننده آن اثر است، در همين زمينه و با دانستن اين مطلب لازم است كه تمامیت او حفظ شود.

اين كارشناس حقوقي ادامه مي‌‌دهد: پديد آورندگان آثار يا مالک معنوی اثر مالك معنوي اثر بايد باشند و از اين مالكيت معنوي آنها بايد دفاع شود.

او يادآور مي‌شود كه در بیشتر کشورها حمايت از مالکیت معنوی براي پديدآورنده اثر چهل سال وحتی به هفتاد سال هم رسیده اما با وجودي كه ما در کشور جمهوری اسلامی ایران هستیم، اين اتفاق در كشور ما رخ نمي‌دهد.

ايوبي با اشاره به اينكه  کشور فرهنگ وهنربوده و درعرصه کتاب مقاله ومواردي از اين دست ما مدعی هستیم خاطرنشان مي‌كند: چنین کشوری که مرکز تولید است ومرکز خلاقیت وافرینش است، نمی‌شود که قانون کپی رایت ومالکیت معنوی را به تصویب نرساند و به این معاهده بین المللی نپیوندد.

 

كپي‌رايت در ايران جدي گرفته نشده است

قانون کپی رایت در ایران جدی گرفته نشده است و اقدام كنوني براي پيوستن به معاهده برن مي‌تواند گام بزرگي در جهت حمايت معنوي از توليدكنندگان آثار حقوقي باشد.

ايوبي  با اشاره به اينكه ایران به دلیل عدم امضاء قانون کپی رایت یا مالکیت معنوی دچار مشکل است، مي‌گويد: اگر چه عده‌ای به دليل خلاء موجود می‌توانند هر چه را که می‌خواهند به راحتی از طریق اینترنت ویا اطلاعات کپی شده بدست بیاورند، اما از طرف دیگر برای تولید کنندگان فیلم وموسیقی کشور و آفریننده‌های ادبی مشکلات زیادی تنها به اين دليل كه ب قانون کپی رایت در ایران جدی گرفته نشده، به وجود مي‌آيد.

وي اما به اين نكته نيز اشاره مي‌كند كه اقدام اخیر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره بررسي قرارداد پيوستن به معاهده برن که به چه صورت آغاز شده اقدامی است، که باید آن را به فال نیک گرفت.

 

افزايش قيمت ناشي از امضاي قانون حمايت از كپي‌رايت

به طور حتم با پيوستن ايران به معاهده برن قيمت‌ها تغییر می‌کند.

ايوبي با اشاره به اين نكته مي‌گويد: ما امروزه بسته‌هایی را داریم که به صورت ارجینال رسما آن را کپی می‌کنند و اعلام میکنند کپی است. طبيعي است كه با جمع شدن چنين محصولاتي قيمت‌ها افزايش مي‌يابد.

وي ادامه مي‌‌دهد: اگر این قانون اجرا شود دیگر رقابت بین کیفیت برنامه‌ها است نه قیمت آنها.

اين كارشناس حقوقي در باره زمان حمايت از برنامه‌ها عنوان مي‌كند كه اين من بستگی به نوع برنامه‌ها دارد. هر چیزی زمانی دارد اما بعد از آن باید در دسترس آزادانه مردم قرار بگیرد حتی در دنیای امروز کپی رایت مخالفانی هم دارد زیرا برخی بر این باورند که امروز شکاف بین شمال و جنوب  بر سر اقتصاد وپول واينگونه مسايل نيست بلكه بر اثر دسترسی به اطلا عات است، زیرا در کشورهای فقیر دسترسی به اطلاعات مشکل می‌شود و بین کشورهای فقیر و غني شکاف می‌افتد.

ايوبي تاکید مي‌كند كه درباره اين موضوع كه چرا تا الان قانون كپي‌رايت امضا نشده بايد بگويم كه اين موضوع به دلیل این است که شاید به دلیل این که بعضی فکر می کردند با امضاء این قانون باید بیشتر پول خرج کنیم و دسترسی به اطلاعات‌مان کم خواهد شد در امضاي معاهده كوتاهي كرده‌اند.

 

جامعيت معاهده برن

معاهده برن به دليل اينكه قانون حمايت از مولف و آثارر هنري را نيز در دل خود جاي داده قانوني جامع است.

دکتر حبیبا كارشناس حقوقي با اشاره به اين نكته به حمايت مي‌گويد: ما دو قانون قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی  براي حمايت از توليدكننده اثر هنري داشتیم .

یکی قانون مولفان است و قانون دیگر که در سال هزارو سیصدو پنجاه و دو تحت عنوان قانون ترجمه وتکثیر کتب ،نشریات و اثار صوتی وجود داشت.

این دو قانون هم قدیمی بود و هم یک سری نواقصی داشت که برای به روز رسانی و منطبق کردن این قوانین با استانداردهای بین‌المللی لازم بود که اصلاحات اساسی در این دو قانون انجام شود.

وي ادامه مي‌‌دهد: به اين دليل كه ما در خواست عضویت در بعضی سازمان‌ها را ارايه كرده‌ايم و یکی از شروط لازم برای عضویت در رعایت قانون كپي‌رايت و بحث حقوق مالکیت فکری است لازم است كه به معاهده برن بپيونديم.

دكتر حبيبا يادآور مي‌شود كه یک قسمتی از معاهده برن درباره حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط ویا همان کپی رایت است، در قانون آمده کشورهایی که می‌خواهند عضو این گروه شوند باید کنوانسیون رم وبرن را بپذیرند و یا اگر هم نپذیرفتند استاندارد‌های این دو کنوانسیون را رعایت کنند، حالا ما علی رقم این که هنوز عضو این دو کنوانسیون نشدیم  چون درخواست عضویت درwjo را داده‌ایم باید استاندارد های خواسته شده را رعایت کنیم.

 

رفع نقصي به نام ضمانت اجرا

نداشتن ضمانت اجرايي قوي را اشكال وارد بر قانون كپي‌رايت مي‌دانند.

دكتر حبيبا با وارد دانستن اشكال موجود مي‌گويد: شکال عمده قانون کپی رایت این است که ضمانت اجرایی خیلی قوی ندارد، به همین دلیل این قانون اصلاح شده واصلاحات آن هم بر طبق مدلیگ سازمان جهانی مالکیت فکری که در اکثر کشورها توسعه رعايت مي‌شود، می‌باشد تا بتوانیم حقوق مولفان د سرمایه گزاران را مورد حمایت قرار دهیم و شاهد شکوفایی در عرصه‌های مختلف باشیم.

وي ادامه مي‌دهد: دو نکته مهمی که در قانون کپی رایت مد نظر قرار می‌گیرد این است که استاندارد‌های جهانی در آن رعایت شده و بعد این که بحث حقوق مرتبط در قانون هاي گذشته به طور کامل و جامع به مشکلات رسیدگی نمی‌کرددر حالي  که در قانون جدید این گونه نواقص رفع شده است.

دكتر حبيبا خاطرنشان مي‌كند: وقتی می‌گوییم مالکیت ادبی و هنری یا کپی رایت منظورمان تمام آثاری که در حوضه‌های علمی ادبی و هنری و سازمان‌های پخش و تولید کنندگان اثار صوتی وحقوق اجرا کنندگان را در بر می‌گیرد، است. یعنی هر حوضه‌ای که در ان اثری جدید به وجود آيد.

وري درباره مدت حمايت معنوي از آثار در قانون كپي‌رايت پيشنهادي به دولت خاطرنشان مي‌كند: در قانون قبلی حدودا تا چهل سال از آثار حمايت مي‌شد؛ اما در جهان معمولا پنجاه سال بعد از فوت پدید آورنده اين مدت اجرا مي‌شود حتی بعضی کشورها تا ۷۰ سال هم اعمال کرده‌اند. در قانون پيشنهادي ما هم همین زمان يني پنجاه سال پس از مرك پديدآورنده اثر بوده است.

دراصل، قانون كپي رايت به منظور حمايت از حقوق مولفان و آفرينندگان يك اثر و تمام كساني است كه در افرينش يك اثر دست داشته آن مي باشد.

محسن داوري كارشناس حقوقي با اشاره به ااين مطلب به حمايت مي‌گويد: پيش از اين اختلاف نظري كه بين فقها و علما و افراد مربوطه وجود داشت.آنها معتقد بودند كه يك فكر چيزي مثل يك زمين نيست كه سند داشته باشد و بتوان از آنت حمايت كرد. اما آنها معتقد بودند كه درست نيست كه يك نفر وقت بگذارد يك اثر را خلق كند و زماني كه آن اثر را به ابزار عرضه كرد هنوز سود معنوي ومالي از اثر خود نبرده اين اثر تكثير ‌شود و در دسترس همه قرار ‌گيرد

وي ادامه مي‌دهد:كپي رايت تمام توليدات آثار هنري و فكري كه شخص و يا اشخاصي براي خلق آن تلاش كرده را شامل مي‌شود.

دكتر داوري در خصوص بين المللي بودن قانون كپي رايت مي‌گويد: اگر بخواهند به كنوانسيون جهاني بپيوندند كه حتما جهانيست اما اگر اين طور هم نباشد بسياري از قوانين جهاني در آن رعايت شده مدت زمان اعتبار يك اثر نيز از بيست سال به بالا است.

اين كارشناس عنوان مي‌كند: در فضاي مجازي هم اگر ابتكار وطرح خاصي ارائه شده باشد كه توسط فكر خاصي به‌وجود ايد طبيعي است  بايد مورد حمايت قرار بگيرد

دكتر داوري خاطرنشان مي‌كند: به طور كلي اين قانون بسيار مورد نياز است زيرا در بيشتر كشور ها وجود دارد اما به اين نكته بايد اشاره كرد كه هر قانوني براي آن كه بتواند مفيد واقع شود بايد به صورت جدي به ان رسيدگي شود.

 

تصويب قانون برن گامي تاريخي در كپي‌رايت

ايوبي معتقد است كه تصویب این قانون اقدام بسیار مهمی است و اقدامی که در دولت دهم آن را انجام می‌دهد برای تصویب این لایحه اقدامی است که در تاریخ فرهنگ وهنر وتاریخ اختراعات وابتکارات و آفرینش‌های کشور ثبت خواهد شد. هر چند كه ما هم بايد از حقوق مردم دفاع كنيم هم از حقوق سرمايه داران.

وي مي‌گويد: در قانون کپی رایت دو رویکرد وجود دارد یک رویکرد که بیشتر انگلیسي است به طوری که آنها مساله افرینش،خلاقیت و هنر را یک مساله اقتصادی می‌بینند كه نگاه آنها نگاه اقتصادی است یعنی در درجه اول حق اولویت کسانی هستند که سرمایه گزاری می‌کنند، یعنی اگر فیلمی تولید می‌شود تهیه کننده همه حقوق را دارد یا وقتی کتابی چاپ می‌شود موسسه‌ای که کتاب را چاپ می‌کند، حق دارد.

ايوبي با اشاره به اين نكته مي‌گويد: در مقابل این دیدگاه بحث روشن فکرانه‌ای وجود دارد که معنوی‌تر حق مولف است، اما تعادل بین این دو دیدگاه که در هر صورت هم حق مولف وهم سرمایه گزاران حفظ شود، امروز تمام تلاش قانون گزاران این است که بتوانند این دو حق را رعایت کنند و بتوانند بین سرمایه گزاران ومولفان توازن بر قرار کنند.

اين كارشناس خاطرنشان مي‌‌كند: در گذشته خلق اثر وتالیف بیشتر جنبه فردی داشت این در حالی است که امروزه در تولید اثر افراد زیادی دست اندرکارند بنابر این رعایت توازن حقوقی بین این دو دسته کار بسیار دشواری است.

وي مي‌افزايد: از طرفی دیگر جامعه هم در این بین حقی دارد بنابراین اگر نویسنده‌ای در ایران کتابی را می‌نویسد، اگر سینماگری فیلمی را می‌سازد از حقوق جامعه استفاده کرده، از امکانات جامعه استفاده کرده و در نتیجه ما می‌خواهیم، حقوق مولف وسرمایه گزاران حفظ شود و در عین حال جامعه را هم محروم نکرده باشیم.

وي خاطرنشان مي‌:كند كه هر حال ما باید در کشور خودمان حمایت کنیم از کسانی که اثری را خلق می‌کنند. این موضوعات بررسی بسياري را طلبيده و قانون‌های جدایی را می‌طلبد اگر مبتکری ببیند برنامه‌ای را که تولید می‌کند فردا در دست همه هست دیگر تولیدی نمی‌کند و اين آفت جامعه مي‌شود.

 

تنها ۱۲ كشور جهان معاهده برن را نپذيرفتند كه با امضاي اين معاهده از سوي ايران ايران ضمن پيوستن به امضا كنندگان اين معاهده مي‌تواند در جلسات و نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي اعضاي امضا كننده برن را در فعاليت‌هاي فرهنگي خود مشاركت دهد و اين كشورها نيز علاقه ای  به مشاركت براي توليدات فرهنگي و آثارشان به كشور پيدا مي‌كنند.

 

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید vpn خرید سی سی کم خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

دیجی چارتر خرید بلیط هواپیما

خرید vpn