telegram940 سرقت هاي ۳ دقيقه اي دوستان ۱۰ ساله | اخبار روز
هر روز، روزي است كه هست و هرگز در جهان روزهاي هم شكلي وجود نداشته است.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
خانه » رسانه » سرقت هاي ۳ دقيقه اي دوستان ۱۰ ساله
سرقت هاي ۳ دقيقه اي دوستان ۱۰ ساله

سرقت هاي ۳ دقيقه اي دوستان ۱۰ ساله

مطبوعات/روزنامه خراسان نوشت:

(ي)، (هـ)، (ح) و (ن) دوستاني هستند که از ۱۰ سال پيش همديگر را مي شناسند. اوايل دوستي آن ها خلاصه مي شد به ملاقات کردن همديگر در مدرسه و مکان هاي تفريحي. اما حالا سن و سالشان کمي بيشتر شده و به حدود ۳۰ سال رسيده است و کمتر براي تفريح و سرگرمي همديگر را ملاقات مي کنند. (ي) چند وقتي است که به شدت به پول نياز دارد. (هـ) نيز دوست دارد هر چه زودتر پول هنگفتي به دست آورد. مادر (ح) هم همين چند وقت پيش فوت کرده و ديگر هيچ چيزي در زندگي برايش ارزش ندارد. (ن) هم که حالا دو فرزند دارد به دليل مشکلات اقتصادي نمي تواند به چشم آن ها نگاه کند و هر روز در خانه تحقير مي شود. دوستان قديم پس از ۱۰ سال بار ديگر دور هم جمع مي شوند. اما اين بار يک انگيزه خاص آن ها را دور هم جمع مي کند. انگيزه اي که فکر کردن به آن هم آشوب به دل مي اندازد. «سرقت از بانک»؛ آن هم از نوع مسلحانه. هيچ وقت فکرش را هم نمي کردند که بعد از ۱۰ سال دوستي حالا با هم يک عهد و پيمان ننگين ببندند. هرچند که در نهايت اين اتفاق افتاد. اواخر خرداد سال ۹۱ تصميم مي گيرند پيمان خود را عملي کنند. با هر دوز و کلکي که هست ۵ ميليون توماني جمع و جور مي کنند و با سفر به استان هاي مرزي ۵ قبضه سلاح مي خرند.

 

سرقت اول؛ بانک ملي سنتو؛ اول تير ۹۱

بانک ملي جاده سنتوي مشهد که فکر مي کردند گزينه خوبي براي سرقت مسلحانه است اولين انتخاب آن هاست. ساعات ابتدايي صبح اول تير ۹۱، با اسلحه وارد بانک مي شوند. حضورشان در اين بانک ۳ دقيقه و ۵۳ ثانيه بيشتر طول نمي کشد، اما برنامه ها آن طور که مي خواهند پيش نمي رود و با داد و فرياد کارکنان بانک ناگزير به فرار مي شوند. در اولين تجربه سرقت آن قدر دل و جرات ندارند که از سلاح گرم استفاده کنند. بعد از اين ماجرا تا ۱۰ روز از ترس اين که نکند پليس و دوربين هاي بانک آن ها را شناسايي کرده باشند از خانه بيرون نمي آيند. با اين که فکر همه جا را کرده اند اما احتمال مي دهند شايد مرتکب خطايي شده باشند. ابتدا تصميم مي گيرند که اين کار پر دردسر را کنار بگذارند اما حرص و طمع دست از سرشان بر نمي دارد. عهد مي کنند يک بار ديگر اين کار را امتحان کنند تا شايد پول زيادي به جيب بزنند و پولدار شوند. اين فکرها باعث مي شود چند روز بعد که آب ها از آسياب مي افتد براي سرقت دوم دل و جرات پيدا کنند.

 

سرقت دوم؛ بانک کشاورزي؛ يازدهم تير ۹۱

اين بار در يازدهم تير ۹۱ تصميم مي گيرند به بانک کشاورزي بولوار جلال آل احمد (ايرج ميرزا) مشهد دستبرد بزنند. اين دفعه تجربه بيشتري دارند و فکر مي کنند موفق خواهند شد. همه چيز همان طور که مي خواهند پيش مي رود. در نهايت هم موفق مي شوند در مدت يک دقيقه و ۵۳ ثانيه دستگاه خودپرداز بانک را خالي و بيش از ۳۰ ميليون تومان پول نقد را از بانک خارج کنند.

 

سرقت سوم؛ سوم ارديبهشت؛ بانک ملت شعبه دانش آموز

حرص و طمع آن ها روز به روز بيشتر مي شود. انتخاب بعدي آن ها بانک ملت شعبه دانش آموز است. طبق برنامه وارد بانک مي شوند و اسلحه هاي خود را بيرون مي آورند. چند لحظه اي بيشتر طول نمي کشد که آژير بانک به صدا در مي آيد. اما سيستم امنيتي بانک به مرکز ۱۱۰ پليس متصل نيست و صداي آن فقط مردم را در محل جمع مي کند. اين دفعه سرقت بانک ۳ دقيقه و ۷ ثانيه به طول مي انجامد اما در نهايت موفق مي شوند بيش از ۷۰ ميليون تومان پول نقد به جيب بزنند.

 

پايان عمليات ۲۰ روزه نيروي انتظامي براي دستگيري سارقان

از همان روز اول نيروي انتظامي بر اساس شواهد و مدارکي که به دست مي آورد براي شناسايي و دستگيري اين سارقان وارد عمل مي شود. تمام سارقان و مجرمان سابقه دار، مظنون به شراکت در اين سرقت ها هستند. هزار و ۲۰۰ ساعت عمليات گروه هاي اطلاعاتي و دستگيري ۵۰ مظنون سابقه دار فقط بخشي از تلاش نيروي انتظامي براي شناسايي اين سارقان است اما نتيجه خاصي از اين بازجويي ها حاصل نمي شود؛ زيرا ۴ سارق بانک هاي مشهد هيچ سابقه کيفري ندارند. با اين وجود سر نخ هايي به دست مي آيد که راه را براي ماموران پليس آگاهي باز مي کند.عمليات شبانه روزي ۲۰ روزه پليس آغاز و در نهايت ۱۲ روز پس از آخرين سرقت سارقان، محل اختفاي آن ها شناسايي مي شود. سرانجام در ۴ عمليات ويژه از ساعت ۱۰ تا ۳ بامداد پانزدهم ارديبهشت ۹۲ اين ۴ مجرم دستگير مي شوند.

 

پليس را خيلي دست کم گرفتيم

حالا ديگر ماجراي سرقت هاي دوستان ۱۰ ساله به فصل پاياني خود رسيده است. هيچ گاه فکرش را نمي کردند که دستگير شوند. به قول «هـ» آن قدر برنامه ريزي آن ها دقيق بوده که هنوز هم نفهميده اند پليس چه طور رد آن ها را پيدا کرده است: «فکر همه جا را کرده بوديم. اصلا تصور نمي کرديم که پليس بتواند ما را پيدا کند. پاک کردن اثرانگشت ها، استفاده از دستکش، کلاه گيس، لباس متفاوت، همه چيز طبق برنامه بود اما نمي دانم چه شد که دستگير شديم. احساس مي کرديم خيلي زرنگ هستيم و پليس را هم دست کم مي گرفتيم.»

 

در اين ۲ روز پدرم ۲۰ سال پير شد

(ي) حالا که مي بيند کار از کار گذشته و بايد براي کارهايي که کرده مجازات شود تازه متوجه مي شود که خودش را چقدر گرفتار کرده است: « ۲ ترم در دانشگاه آزاد درس خواندم اما براي پرداخت بقيه شهريه به پول نياز داشتم. ۲ سال تلاش کردم تا کاري پيدا کنم اما فايده اي نداشت و ادامه تحصيل را هم کنار گذاشتم. در همان شرايط بد روحي و اقتصادي دوستان قديمي ام به من پيشنهاد سرقت از بانک را دادند، من هم قبول کردم. اما حالا معلوم نيست چه آينده اي در انتظارم باشد. خودم به کنار، نمي دانم چطور بايد جلوي خانواده ام سرم را بلند کنم. ديروز که پدرم به ديدنم آمده بود آن قدر چهره اش شکسته شده بود که انگار در همين ۲ روز ۲۰ سال پير شده است.»

 

چند بار پشيمان شدم اما باز طمع کردم

اما در ميان اين ۴ دوست، (هـ) شرايطش با بقيه کمي فرق مي کند و مدرک کارشناسي دارد: «هيچ مشکلي نداشتم. از نظر شخصيتي و جايگاه اجتماعي هم وضعيت خوبي داشتم. فقط حرص و طمع باعث شد که به پيشنهاد دوستانم جواب منفي ندهم. ۱۲ ميليون توماني را هم که از اين سرقت ها نصيب من شد براي رهن خانه و خريدن هديه هاي فراوان براي همسرم خرج کردم.»

 

کشف ۳۸ ميليون پول، ۳ خودرو و ۵ قبضه سلاح گرم

روز گذشته، فرمانده انتظامي استان در تشريح چگونگي دستگيري سارقان بانک هاي مشهد گفت: طي عمليات هاي انجام شده ۴ سارق بانک هاي مشهد به همراه ۳۸ميليون تومان پول نقد، ۵ قبضه سلاح گرم و يک خودروي سرقتي دستگير شدند. سردار بهمن اميري مقدم افزود: ۴ متهم اصلي اين سرقت ها و ۲ فردي که در اين کار با آن ها همکاري داشته اند طي عمليات شب ۱۵ ارديبهشت دستگير شده اند و به زودي مراحل رسيدگي قضايي به جرم آن ها پي گيري خواهد شد.

 

آژير بانک ملت دانش آموز به مرکز ۱۱۰ وصل نبوده است

فرمانده انتظامي استان در ادامه علت طولاني شدن دستگيري متهمان اين پرونده را نداشتن سابقه کيفري آن ها عنوان کرد و گفت: در پرونده سرقت از بانک ملت که بازتاب گسترده اي در رسانه ها داشت، آژير بانک به مرکز فوريت هاي پليس متصل نبوده است و به همين دليل پليس نتوانست در زمان مناسب در محل حاضر شود. سردار اميري مقدم نقص در سيستم هاي امنيتي بانک ها را مهم ترين علت بروز اين حوادث دانست و گفت: جلسات استاني با حضور مديران بانکي و فرماندهان نيروي انتظامي برگزار خواهد شد تا براي پيشگيري از بروز اين سرقت ها هماهنگي شود.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه


خرید vpn خرید سی سی کم خرید کریو خرید وی پی ان خرید vpn خریدvpn خرید فیلترشکن خرید کاهش پینگ خرید کریو سایت اسپید vpn
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز

دیجی چارتر خرید بلیط هواپیما

خرید vpn