×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
false

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، حضور نیروها و پایگاه های آمریکایی در عراق برای تحت نظر قرار دادن ایران و فعالیت های آن است، واکنش های بسیاری را در عراق شاهد بودیم.

به گزارش «تابناک»؛ ترامپ در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که آمریکا هزینه‌ زیادی برای ساخت پایگاه نظامی در عراق صرف کرده و باید آن را حفظ کند.

او همچنین گفته بود: یکی از دلایل حفظ این پایگاه این است که می‌خواهیم کمی مواظب ایران باشیم زیرا ایران یک مشکل واقعی است.

واکنش شدید عراقی ها

این اظهارات ترامپ با واکنش، انتقاد و مخالفت شدید مقامات و احزاب و گروه‌های سیاسی عراق روبه رو شد، به گونه ای که بسیاری از گروه ها و مقامات عراقی بر لزوم اخراج نیروهای آمریکایی از عراق تأکید کردند.

در همین رابطه و در اولین واکنش، رئیس جمهوری عراق به سخنان ترامپ، همتای آمریکایی خود درباره ماندن نظامیان این کشور در خاک عراق با هدف رصد ایران، واکنشی جدی نشان داد. «برهم صالح» گفت: ترامپ از عراق اجازه‌ای نگرفته که نیروهای آمریکایی در خاک این کشور مراقب ایران باشند. رئیس جمهوری آمریکا با هیچ کس در دولت عراق درباره نقش اضافه نیروهای آمریکایی در این کشور صحبت نکرده است.

از طرفی، «حیدر العبادی»، نخست‌وزیر سابق عراق نیز مخالفت خود را با اظهارات ترامپ درباره نیروهای آمریکایی در عراق اعلام و تأکید کرد: این اظهارات موجب تنش در روابط بغداد و واشنگتن می‌شود و همچنین به حاکمیت و استقلال عراق لطمه می‌زند. وی تأکید کرد: ما از آمریکا می‌خواهیم در موضع خود و این اظهارات که فضایی منفی را ایجاد می‌کند بازنگری کند.
العبادی افزود: از دولت عراق نیز این درخواست را داریم که بر موضع ثابتمان درباره عدم سوءاستفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه تأکید کند.

سید «عمار حکیم»، رهبر «جریان حکمت ملی» و رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق نیز در سخنانی تأکید کرد: این کشور اجازه تحقق خواست ترامپ مبنی بر استفاده از خاک عراق برای زیر نظر گرفتن کشورهای همسایه را نخواهد داد. حکیم در صفحه شخصی خود در توییتر افزود: بر اساس قانون اساسی عراق، این کشور نمی تواند نقطه‌ای‌ برای تهدید امنیت و ثبات منطقه و جهان باشد.

همزمان پارلمان این کشور نیز به این رجزخوانی ضد ایرانی ترامپ واکنش نشان داد. معاون رئیس پارلمان تهدید کرد که پارلمان عراق به توافق امنیتی با واشنگتن و حضور مستشاران و مربیان آمریکایی در عراق پایان خواهد داد.

«حسن الکعبی» گفت: آنچه ترامپ گفته است، نقض فاحش حاکمیت و اراده ملی و نقض آشکار قانون اساسی عراق است که قید کرده عراق خاستگاهی برای تعدی به هیچ کشوری نخواهد بود.

ائتلاف پارلمانی «البناء» به ریاست «هادی العامری» نیز با ادبیات شدیدی به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و «حسن سالم» از اعضای اصلی این ائتلاف در خطاب به ترامپ گفت: عراق ملک آباء و اجدادی تو (ترامپ) نیست و اجازه ماندن هیچ نیروی خارجی در عراق را نمی‌دهیم. وی ابقای نیروهای آمریکایی در عراق از سوی ترامپ را نشانه «بی مبالاتی و بی فکری» دولت آمریکا دانست و گفت: اجازه استفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه را نخواهیم داد.

«قیس خزعلی»، دبیرکل گروه «عصائب اهل الحق» عراق نیز در سخنانی مخالفت خود را با اظهارات ترامپ درباره نیروهای آمریکایی در عراق اعلام و در سخنانی جسورانه تأکید کرد: عراق می‌تواند شبانه آمریکایی‌ها را بیرون کند. اظهارات اخیر ترامپ حقیقت طرح واشنگتن در عراق را فاش می‌کند که به واسطه آن کشورهای همسایه را هدف قرار داده است.

«جعفر الحسینی»، سخنگوی گردان‌های حزب‌الله عراق نیز در واکنش به این رجزخوانی ترامپ اعلام کرد: گروه‌های مقاومت این کشور هرگز برای مدت طولانی منتظر نهایی کردن خروج نیروهای آمریکایی از عراق در پارلمان نخواهند ماند. وی به شبکه المیادین گفت: اگر واشنگتن تصمیم بگیرد از خاک عراق به سوریه و ایران تجاوز کند، «دستش را قطع خواهیم کرد». الحسینی تصریح کرد: هدف آمریکا از این حضور نظامی، مقابله با محور مقاومت در عراق است.

عقب نشینی آمریکا از مواضع ترامپ

همه این واکنش ها باعث شد آمریکایی ها، آشکارا از مواضع خود عقب نشینی کنند و در همین راستا، ژنرال جوزف ووتل، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کشورش را درباره مأموریت نیروهای آمریکایی در عراق رد کرد و گفت: تمرکز مأموریت نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به سمت «رصد ایران» تغییر نکرده است.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true

بت اسپات